Se sokolem do života aneb svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky

Do projektu "Se Sokolem do života aneb svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky", který realizuje Česká obec sokolská a je pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Svazem měst a obcí ČR, byla naše mateřská škola zapojena od 1.9.2020 do 31.8.2022.

Cílem projektu bylo podpořit u dětí předškolního věku rozvoj pohybové gramotnosti, která patří mezi základní pilíře stejně jako rozvoj řeči, myšlení či poznání. Děti se naučily vnímat pohyb jako přirozenou součást svého život, a to díky kladné motivaci, při které je všemi aktivitami provázely postavičky zvířátek.

Všechny úkoly v projektu byly rozděleny do těchto pěti oblastí: přirozená cvičení, obratnost, dovednosti s míčem, rozvíjení poznání, netradiční činnosti.

První tři z těchto pěti oblastí byly věnovány pohybovým dovednostem, které měly za úkol rozvíjet u dětí základní pohyb jako takový. Díky těmto činnostem děti zjišťovaly, jak pracovat se svým tělem, jak koordinovat pohyby a zároveň zvyšovaly svoji tělesnou zdatnost.

Oblast, která se věnovala rozvíjení poznání, nabízela činnosti vhodné pro odpočinkové chvíle mezi cvičením či po něm.

Každou z těchto oblastí reprezentovalo zvířátko, podle kterého se děti mohly orientovat v jednotlivých úkolech. S kobylkou Emilkou trénovaly základní pohybová cvičení, s opičkou Haničkou obratnost a s ježečkem Marečkem cvičí s míčem. Veverka Věruška je učila novým věcem a rozvíjela jejich poznání a s beruškou Danuškou zkoušely netradiční činnosti.

Se sokolem do života